ŁÓDŹ | Wycieczka szkolna autokarem

Łódź | Wycieczka szkolna autokarem
Przygotujcie się na…
- Trzecie największe miast w Polsce o niepodrabianej historii i atmosferze,
- Miasto, które w ostatnich latach przeszło zadziwiającą metamorfozę. Z niegdyś dominującego ośrodka przemysłu włókienniczego o typowo robotniczym charakterze, dzisiaj miasto stawni przykład skutecznej miejskiej rewitalizacji,
- Fabryczną cegłę, która na nowo zachwyca głęboką czerwienią, ulicę Piotrkowską przyciągającą pięknie odrestaurowanymi kamienicami, wyjątkowe pomniki i pałace fabrykanckie,
- bogata ofertę kulturalną, kreowaną przez łódzkie teatry, filharmonie, muzea i inne instytucje, a także międzynarodowe festiwale m.in. filmowe czy związane z wzornictwem, które dopełniają obrazu Łodzi jako miasta, które trzeba odwiedzić,
- Silny ośrodek naukowy, miasto studentów, przemysłów kreatywnych, wszechobecnych murali oraz coraz chetniej odwiedzany punkt na mapie turystycznej Polski,
Polecane dla…
- każdej grupy wiekowej,
- szczególnie nauczycieli historii i angielskiego,
- szukających atrakcyjnej alternatywy dla zagranicznych wycieczek szkolnych,
- miłośników historii, II Wojny Światowej, nowoczesnej sztuki, przemysłu kreatywnego, teatru, rozrywki,
- grup szkolnych szukających możliwości integracji.
Top 5 powodów by jechać…
👉Manufaktura – dla wielu stanowiąca centrum miast. Galeria handlowo-usługowa położona na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Architekturę Manufaktury stanowi harmonijne połączenie historii i nowoczesności, których twórca jest londyńska Virgile&Stone współpracująca z biurem architektonicznym z Lyonu – Sud Architectes. Manufakturę tworzy trzynaście zrewitalizowanych postindustrialnych budynków, które dzięki swojej architekturze znakomicie oddają charakter i klimat przemysłowej Łodzi.
👉 EC1 + Planetarium – Zespół budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej, w której obecnie działa instytucja kultury prowadzona przez Miasto Łódź i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi. Planetarium EC1 Łódź jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli. W Centrum Nauki i Techniki EC1 na kilku piętrach w ultranowoczesnych salach poznamy tajemnice przetwarzania energii, cywilizacji, mikro i makroświata.
👉 Ulica Piotrkowska – prawdopodobnie najbardziej znany deptak w Polsce. Po drodze zobaczmy wyjątkowej urody secesyjne budynki, wszakże Łódź to miasto Secesji, alternatywną OFF Piotrkowska, Aleję Gwiazd, Pasaż Róży, pomniki m.in. Tuwima, Reymonta, Rubinsteina a także Stajnię Jednorożców, dworzec tramwajowy, jakiego nie spotkacie w żadnym innym mieście.
👉 Historia – Łódź to miasto 4 kultur, które przyczyniły się do rozbudowy miasta w iście filmowym stylu. W tym miejscu Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie budowali swoje potęgi i znaleźli miejsce gdzie narodowość miała mniejsze znaczenie niż silna wola i zdolność do prowadzenia interesów. Łódź to także świadek okrutnych wydarzeń z okresu II-giej Wojny Światowej. Łódź stanowi również żywą historię polskiej kinematografii.
👉 Rozrywka – Łódź jest miastem kreatywnym, polską stolicą murali, a także miejscem gdzie znajdziecie mnóstwo możliwości do spędzenia wolnego czasu od teatrów, filharmonii, kin, obiekty sportowe, przez sale koncertowe te bardzo duże, jak i te o kameralnym charakterze.
Szczegóły
- Zajęcia Do uzgodnienia
- Zadania Do uzgodnienia
- Dni 3/4 dni
- Poziom Wszystkie poziomy
- Język Polski / Angielski / Niemiecki
- Min. uczestników 40
- Zakwaterowanie Hostele
DZIEŃ 1
Zbiórka pod szkołą. Wyjazd do Łodzi. Nasze spotkanie z miastem zaczniemy od poruszającego doświadczenia jakim jest wizyta na Stacji Radegast. Stacja to ważny punkt na mapie Łodzi, ściśle powiązany z historią łódzkiego getta. Było to miejsce, z którego odjechały tysiące ludzi do obozów zagłady, m.in. do Oświęcimia. Dla młodzieży to lekcja historii, która pozostaje na długo w pamięci. Dalej przejedziemy do Parku Ocalałaych – kolejnego miejsa związane z horrorem łódzkiego getta. Park powstał w 2004 roku aby upamiętnić osoby zamknięte w łódzkim getcie. Ocaleni w dniu otwarcia zasadzili tutaj swoje drzewka, łącznie jest ich 450. Znajduje się tutaj również Kopiec Pamięci i Pomnik Polaków Ratujących Żydów z tablicami upamiętniającymi „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.
Dalej udamy się w stronę jednej z głównych arakcji miasta Manufaktury. Tam odwiedzimy m.in. pałac Izraela Poznańskiego, najbogatszego żydowskiego fabrykanta w Łodzi, która pozwala nam poznać fenomen jakim stało się miasto na przełomie wieków. Zwiedzimy gabinety słynnych Łodzian, zapoznamy się z biografiami wybitnych Polaków. Muzeum Miasta Łodzi posiada największą kolekcję pamiątek m.in. po Arturze Rubinsteinie (Oskar oraz nagroda Emmy).
Następnie przeniesiemy się do zakładów Poznańskiego, handlowo-kulturalno-rozrywkowego Łodzi, znanego obecnie jako Manufaktura. Na podstawie specjalnego planu ogromnego kompleksu będziemy w stanie przywrócić pierwotne funkcje poszczególnych lokali użytkowych. Zobaczymy co niegdyś mieściło się w poszczególnych sklepach, restauracjach, hotelu, gdzie znajdowały się tkalnie, wykańczalnie, elektrownia.
Zakwarterowanie. Obiadokolacja. Zajęcia edukacyjne.
DZIEN 2
Śniadanie. Dzień zaczniemy od pachnącego nowością Dworca Fabrycznego – jednym z najnowocześniejszych dworców kolejowych w Europie, będącego też jedną z najwięszkych inwestycji tego typu na naszym kontynencie. Kompleks składa się z trzech hal, które dysponują łączną powierzchnią 36 tysięcy metrów kwadratowych i pokryte są 10 tys.szklanych oraz metalowych paneli. We wnętrzu Dworca możemy zobaczyć także pięć charakterystycznych murali, utrzymanych w komiksowej stylistyce, przywołujące sceny z życia miasta.
Następnie udamy się do kolejnej wielkie inwestycji i atrakcji Łodzi czyli Kompleksu EC1 i Planetarium EC1. Zespół budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej, w której obecnie działa instytucja kultury prowadzona przez Miasto Łódź i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą „EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi.
Zrewitalizowany i rozbudowany kompleks EC1 pełni funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. W ostatnich latach Łódź przoduje w ekspansji postindustrialnej architektury, kompleks EC1 jest tego najlepszym przykładem.
Planetarium EC1 Łódź jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli. W repertuarze m.in. Gwiazdozbiory łódzkiego nieba (zgodne z kalendarzem astronomicznym): Dobór naturalny (teoria doboru naturalnego Karola Darwina), Czarne dziury (ogólna teoria względności Alberta Einsteina), Na skrzydłach marzeń (historia lotnictwa), Początki ery kosmicznej (historia podboju Kosmosu), Najbliższe podwórko (Układ Słoneczny)
W Centrum Nauki i Techniki EC1 na kilku piętrach w ultranowoczesnych salach poznamy tajemnice przetwarzania energii, cywilizacji, mikro i makroświata. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w prowadzonych przez animatorów warsztatach tematycznych np. ‘Skąd się bierze prąd, czyli jak działała elektrownia węglowa’.
W niedalekiej przyszłości w EC1 zostanie otwarte największe w tej części Europy Centrum Kultury Filmowej.
Dalej skierujemy się na Ulicę Piotrkowska – prawdopodobnie najbardziej znany deptak w Polsce. Po drodze zobaczmy wyjątkowej urody secesyjne budynki miasta. Plac Wolności – dawniej nazywany Nowym Rynkiem, gdzie rozpoczęła się historia miasta. To tutaj niegdyś zaczęto wytyczać nową osadę sukienniczą, która dała początek szybkiemu rozwojowi Łodzi. Po drodze zobaczymy m.in. Aleję Gwiazd, gdzie swojej gwiazdy otrzymują znani Polscy artyści, Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina czy Kufer Reymonta. Odwiedzimy również niezwykły Pasaż Róży. Autorką projektu jest artystka Joanna Rajkowska, twórczyni Palmy z warszawskiego Ronda De Gaulla. Pasaż Róży na tle wcześniejszych projektów autorki to wyjątkowa i osobista realizacja, która nawiązuje do choroby córki artystki – Róży. Wszystkie ściany w podwórzu kamienicy zostały pokryte kawałkami luster. Ogromna ilość światła, jaka zagościła w ciemnym podwórku uczyniła to miejsce niezwykłym. Odbijająca światło mozaika ożywia otoczenie, a fragmenty luster dają z pozoru obrazy niedopasowane do siebie i zniekształcone. Z Piotrkowskiej wejdziemy na OFF Piotrkowska, która zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” organizowanym przez National Geographic Traveler.
OFF to strefa gastronomiczna, kulturalna, awangardowe połączenie starego z nowym. OFF Piotrkowska Center uchodzi za sztandarowy przykład udanej rewitalizacji. Koncepcja OFFa mieści w sobie działania z pogranicza kultury, sztuki, ekologii, zrównoważonego rozwoju oraz biznesu. OFF Piotrkowska Center pobudza, intryguje i napędza do działań, którym niezmiennie przyświeca duch kreatywności. Tę rozumiemy jako bycie otwartym na rzeczy nowe. Obiadokolacja. Zajęcia edukacyjne.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Dzień zaczniemy od Wizyta w Białej Fabryce Centralnym Muzeum Włókiennictwa – możliwość wzięcia udziału w Warsztatach np.
Fabryka pełna wynalazków – grupy szkolne (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum)
Czy rzeczywiście Jan Gutenberg wynalazł druk? Czy James Watt był pierwszym, który wykorzystał parę jako siłę napędową? Fabryka zaprasza w podróż w świat historii, nauki i techniki podczas lekcji muzealnej „Fabryka pełna wynalazków”. Maszyny włókiennicze i inne obiekty zgromadzone w muzeum będą pretekstem do opowieści na temat wynalezienia maszyny parowej, komputera, krosna tkackiego, żelazka i nie tylko.
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Okazała willa letniskowa, drewniany kościół, cztery domy rzemieślników, piętrowy dom czynszowy oraz budynek przystanku tramwajowego są rozmieszczone wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Budynki zostały przeniesione z różnych miejsc w Łodzi oraz jej okolic. Dobrano je tak, żeby jak najlepiej i najpełniej reprezentowały dawną, drewnianą architekturę miasta. Starannie odnowione i częściowo zrekonstruowane tworzą niezwykłą przestrzeń, sprzyjającą rodzinnym spacerom.
Księży Młyn to następny przykład samowystarczalnego osiedla, które powstało przy fabryce. Wokół przędzalni powstawały inne budynki: domy robotników, szkoła, szpital, sklepy, remiza. Tu własnie znajdują się słynne łódzkie famuły, czyli dwu- lub trzykondygnacyjne ceglane domy, w którzy mieszkali pracownicy fabryk. Na ich niewielkie mieszkania składały się zazwyczaj kuchnia ze spiżarnią oraz pokój, toalety były za to wspólne. Dziś obiekty powoli przekształcane są w lofty, służą także jako biura.
Dzień zakończymy wizytą w Palmiarni, której egzotyczna kolekcja roślin to żywa historia Łodzi. Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi to miejsce, gdzie znajduje się jedna z najciekawszych i najstarszych kolekcji roślin egzotycznych. To nie tylko kolekcja niespotykanych roślin, ale tez wygrzewające się w słońcu żółwie, czy barwne karpie koi. Godzina powrotu pod szkołę uzależniona od miasta powrotu.
ŚWIADCZENIA
Cena podstawowa obejmuje:
- transport komfortowym autokarem (rozkładane fotele, klimatyzacja, barek, DVD),
- zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym (3, 4 lub 5 nocy),
- opiekunów ze szkoły,
- wyżywienie zgodnie z programem (śniadania, lunch-pakiety, obiadokolacje),
- realizację wybranego programu edukacyjnego,
- realizację programu krajoznawczego,
- opiekę pilota,
- ubezpieczenie TU Europa (Standard PLUS, KL 30.000 EUR, NNW 5.000 EUR, BP 500 EUR, OC 50.000 EUR),
- gwarancję ubezpieczeniową, fundusz gwarancyjny. opaski ICE
?
Cena podstawowa nie obejmuje:
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów,
- dodatkowych opcji,
- ubezpieczenia od rezygnacji.
CENY
Liczba uczstników | 3 dni | 4 dni |
41-44 | 547,00 zł | 669,00 zł |
36-40 | 579,00 zł | 697,00 zł |
31-35 | 627,00 zł | 753,00 zł |
28-30 | 687,00 zł | 813,00 zł |
+ opcje dodatkowe
PROGRAM CONTENT LEARNING – w cenie | DO WYBORU (dwie opcje do wyboru) |
Gry terenowe ‘zadania językowe w terenie’ | W CENIE |
Zeszyt zadań | W CENIE |
PROGRAM CONTENT LEARNING – dodatkowo płatny | |
Full English ‘cały wyjazd w języku angielskim’ | 29 PLN/os |
PROGRAM CONTENT TRAVEL – dodatkowo płatny | |
OPCJA OPTIMUM | |
Centrum Nauki i Techniki, Planetarium EC1, Muzeum Miasta Łodzi Pałac Poznańskiego, Przewodnik, Biała Fabryka Centrum Włókiennictwa, Palmiarnia | 97 PLN/os |
DODATKOWE OPCJE DO WYBORU (NOCLEG + PROGRAM) | |
Termy Uniejów + Kopalnia w Kłodawie + nocleg z wyżywieniem | 180 PLN/os |
Termy Uniejów + Kopalnia w Kłodawie +Obiad ZAMIAST DZIEŃ 3 | 85 PLN/os |
Wyjście do Teatru, Filharmonii, Kina, Bowling, Koncert | Do uzgodnienia |